RSS

Pospłacaj długi

13 Lip
Pospłacaj długi

Dobra rada: spłać wszystkie długi

Jedna z najgroźniejszych złych rad, jakie można dać ludziom. Czy Ciebie również uczono, aby szybko spłacać swoje zobowiązania?

Potnij kartę kredytową - dobry i zły dług - finansowa edukacja

Potnij karty kredytowe

Tak jakby to karta była problemem. Ja uwielbiam swoje karty kredytowe. Funkcjonowanie bez nich jest dziś bardzo ograniczone. Walcz z ignoranctwem finansowym zamiast z kartami.

Źródło problemów

To nie karta, kredyt czy debet stanowi problem. To brak edukacji finansowej jest problemem. Cała podaż pieniądza oznacza wartość zadłużenia. Pieniądze to skrypty dłużne. Jest to zadłużenie rządu, który w ten sposób tworzy obligacje i obiecuje zapłacić odsetki z przyszłych podatków. Banki zaś muszą zachować tylko ułamek rezerwy tego, co pożyczają.

Tworzenie pieniędzy

Karta kredytowa to najszybsze narzędzie do tworzenia pieniędzy. Kawałkiem plastyku robi się zakupy w sklepie, kupuje się bilety lotnicze, czy płaci się za wakacje. Wydając 100 zł z karty tworzysz 100 zł, które wpływa do gospodarki.

Dług jest dobry

Można tworzyć pieniądze z niczego. Jeżeli jednak nadużywasz długu, wpadasz w kłopoty. Musisz mieć wysoką inteligencję finansową aby płynnie zarządzać długiem.

Złe długi

Złe długi

Kredyt wykorzystywany na zakup pasywów. Ludzie chcą się pokazać, chcą być lepsi od innych, chcą żyć ponad stan swoich finansowych możliwości już teraz, natychmiast. To ich gubi. Zaciągają kolejne pożyczki, kupują kolejne pasywa, myśląc że to aktywa. Zadłużają się jeszcze bardziej, zamiast spłacać złe długi.

Dobry dług wkłada pieniądze do Twojej kieszeni – czynsz z najmu mieszkania kupionego w kredycie. Zły dług musisz płacić sam.

Dźwignia finansowa

Kiedy kupujesz nieruchomość pod wynajem, wykorzystujesz efekt dźwigni finansowej. Twoi lokatorzy spłacają Twój dług. Identycznie jest w biznesie. Firmy rozwijają się dzięki pożyczonym pieniądzom. Spłacają kredyty z przepływu pieniężnego swojej działalności. Dzięki długowi, cashflow może być większy.

Zyski kapitałowe a przepływ pieniężny

90% ludzi inwestuje dla zysków kapitałowych. Są szczęśliwi, kiedy ceny akcji ich portfela idą w górę lub kiedy ich nieruchomości zyskują na wartości.

Prawdziwi inwestorzy patrzą na ciągły napływ pieniędzy – przepływ pieniężny (cashflow). Twoja nieruchomość może co miesiąc wkładać pieniądze do Twojej kieszeni. Liczy się dla nich również zysk kapitałowy.

Jeżeli chcesz być bogaty, naucz się odróżniać zyski kapitałowe od przepływu pieniężnego.

Osoba, która jest nastawiona wyłącznie na zyski kapitałowe, to hazardzista. Cashflow zapewnia większą gwarancję i stabilność.

Jeżeli zaczniesz inwestować wyłącznie dla zysków kapitałowych, kiedyś stracisz na prawdę wiele. Gdy rynek idzie w górę, pojawia się chciwość, a od niej ludzie tracą rozum.

Nieruchomości są wspaniałe

Kredyt najłatwiej jest dostać pod zastaw nieruchomości. Jeżeli masz 100 tys, to możesz kupić za to akcje warte 100 tys bądź jednostki funduszu warte 100 tys. Jeżeli masz 100 tys, możesz kupić nieruchomość wartą 500 tys. Nieruchomości dają duże możliwości wykorzystywania dźwignie finansowe.

Pożyczane pieniądze na zakup nieruchomości są nieopodatkowane – używasz gotówki wolnej od podatku. Jeżeli chcesz zaoszczędzić 500 tys na nieruchomość o tej samej wartości, musisz zarobić 1 milion, ponieważ 50% tego, co zarabiasz idzie na podatki i opłaty.

Kupując nieruchomość zwiększasz wartość swoich aktywów, Twoi lokatorzy spłacają Twój dług, zostaje Tobie na koniec miesiąca dodatnia suma do wykorzystania. Na to jednak potrzeba wysokiego finansowego IQ.

Nieruchomości są namacalne. Rząd daje Ci możliwość odliczenia amortyzacji, nawet wtedy, gdy Twoja nieruchomość zyskuje na wartości. Nieruchomość możesz ulepszyć, co znacząco wpłynie na wysokość cashflow lub cenę przy sprzedaży. Nad nieruchomościami masz 100% kontrolę.

Jeżeli podoba się Tobie ten artykuł, kliknij LUBIĘ TO! na Face Book’u – po prawej stronie,
a będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami.Klub CASHFLOW - Robert Kiyosaki
Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 13 lipca 2011 w Edukacja finansowa

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 responses to “Pospłacaj długi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: